Посета Етнографском музеју

Поводом 150 година од рођења једне од најзначајнијих српских уметница и националне хероине Надежде Петровић, Етнографски музеј представља јединствену изложбу Наслеђе: Колекција предмета Надежде Петровић.

Присуствовали следећи ученици (11 ученика): Ђорђе Михајловић, Јована Миљушевић, Анђела Антонијевић, Војин Бркић, Кристина Морина, Матеја Тошић, Наталија Тривуновић, Николина Ивановић, Сара Јусени, Страхиња Марковић-Кондратенко, Тамара Сарановић.

Ученици су имали прилику да уз стручно вођење погледају иложбу. Изложба  расветљава један готово непознат аспект њеног ангажовања на очувању и разумевању културног наслеђа, колекцију етнографских предмета које је Надежда Петровић прикупљала током својих путовања. Изложба је представљена по први пут српској публици, након премијерног представљања у Лиону 1917. године.

Имали смо прилику да видимо аутентичне предмете међу којима се по занатском умећу посебно истичу прстен „столоват“ и пафте са представом обнаженог бога Бахуса, мушка мисираба, мушки јелек и женске кошуље са територије Србије.

Ученици су обишли и сталну изложбу Народна култура Срба у XIX и XX веку.  Изложба приказује одевање, становање, исхрану, обичаје тог времена у различитим крајевима.

Сви смо уживали у обиласку.

Наставници: Ђурђица Марчетић, Јелена Пилиповић

Објављено 17 децембра, 2023