Мало позориште Душко Радовић

Извештај о одласку у Мало позориште Душко Радовић и гледању представе „Ромео и Јулија“

Дана 28. 03. 2024. године професорка српског језика и књижевности Трговачке школе, Љубица Јанковић, организовала је одлазак у Мало позориште Душко Радовић и гледање позоришне представе  „Ромео и Јулија“. У позориште су осим организаторке ишли и професори Зорица Костић и Викторија Поповић, са ученицима одељења 1-4, 3-3, 3-5 и 3-7, а придружиле су се и професорке Александра Ђукић и Бранка Јочић.

Позоришна представа „Ромео и Јулија“ прати текст истоимене, чувене, трагедије Вилијема Шекспира. Монтеки и Капулети су две породице италијанског града Вероне у дугогодишњој завади. Ромео, син главе породице Монтеки, на забави среће ћерку главе породице Капулети, Јулију, и између њих се рађа искрена и снажна љубав, глува на ограничења која намеће мржња две посвађане породице. Док љубав Ромеа и Јулије расте и потврђује се тајним венчањем, свађа између две породице постаје све већа и доводи до злочина. Ромео је осуђен на прогонство из града због почињеног убиства којим жели да освети смрт свог доброг пријатеља, али због љубави према Јулији одлучује да кришом ипак остане у Верони. За то време, Јулију родитељи желе да удају за Париса, угледног и богатог младића. Суочени са притисцима својих родитеља и закона, Ромео и Јулија заједно себи бирају трагичан крај који напослетку доводи до помирења две породице.

Представа „Ромео и Јулија“ изведена је премијерно 03. априла 2022. године у Малом позоришту Душко Радовић и изводи се редовно на репертоару већ две године. Редитељ представе је Стеван Бодрожа, драматург је Марија Стојановић, Шекспиров текст превела је Јелисавета Милојевић, а главне улоге Ромеа и Јулије играју глумци Милан Зарић и Хана Бештић.
Ученици су са радошћу и узбуђењем кренули у позориште, као и са великим очекивањем и радозналошћу шта им ова представа може донети. Представа је одгледана у тишини са великом пажњом. Након представе ученици су радо изразили своје утиске и одушевљење оним што су у представи видели. Нису крили емоције, нарочито разочарење и тугу због драматичног краја и смрти главних јунака. Посебно их је одушевила изведба глумице Хане Бештић која је играла Јулију, а за коју кажу да је била убедљива, и како кажу могли су да осете „како дрхти на сцени“, Николе Керкеза који је играо Меркуција за кога су рекли да их је одушевио хумором коју је показао кроз своју улогу, а посебно их је узнемирила и изнервирала грубост Јулијиног оца кога је играо Ненад Радовић.

Након сабирања утисака о одгледаној представи уследило је питање већине ученика када ћемо поново да идемо у позориште и шта ћемо следеће да гледамо. Вођена овим ентузијазмом и одушевљењем, презадовољна и пуног срца, планирам да у наредном периоду да организујем одлазак и у нека друга позоришта и гледање неких нових, интересантних позоришних представа.

Организатор и подносилац извештаја:

Љубица Јанковић

У Београду, 02. 04. 2024.

Објављено 5 априла, 2024